شناسهٔ خبر : 1755 -

آیا مصرف نوشیدنی های الکلی بر عملکرد هورمون های بدن تاثیر می گذارد؟

آیا مصرف نوشیدنی های الکلی بر عملکرد هورمون های بدن تاثیر می گذارد؟

هنگامی که سیستم هورمونی به درستی کار می کند ، مقدار دقیقی هورمون در زمان مناسب آزاد می شود و بافت های بدن به طور دقیق به آن پیام ها پاسخ می دهند

چگونه الکل می تواند سیستم هورمونی بدن را مختل کند؟

هورمون های بدن در یک سیستم کاملاً هماهنگ و پیچیده کار می کنند تا سلامت و عملکرد منظم بدنمان را حفظ کنند. الکل می تواند در عملکرد سیستم هورمونی اختلال ایجاد کند و عواقب جدی و جبران ناپذیری در روند این سیستم ایجاد کند.

هورمون ها به عنوان پیام رسان های شیمیایی برای کنترل و هماهنگی عملکرد بافت ها و اندام های بدن عمل می کنند. هنگامی که سیستم هورمونی به درستی کار می کند ، مقدار دقیقی هورمون در زمان مناسب آزاد می شود و بافت های بدن به طور دقیق به آن پیام ها پاسخ می دهند. نوشیدن الکل تاثیر مستقیمی بر روند ترشح هورمون های مختلف بدن دارد. الکل به طور کامل عملکرد غذه هایی را که هورمون آزاد می کنند را مختل می کند و این موضوع در دراز مدت عواقب شدیدی دارد.

عوارض مصرف الکل بسیار متعدد است و به تنهایی روند ترشح هورمون ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. بلکه عملکرد بافت هایی از بدن را که ترشح هورمون ها بر رشد و سلامت آنها تاثیر گذار هستند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و عملکرد آن ها را دچار اختلال می کند.

بسیاری از افراد در سراسر جهان مصرف کننده های دائمی الکل هستند بدون آنکه ابداً به عوارض آن توجه کنند.

مصرف الکل بر ارگان های مختلف بدن تاثیر مخرب دارد ولیکن از عمده تاثیرات مخرب مصرف الکل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

الکل روند ذخیره و سوخت و ساز انرژی در بدنمان را مختل می کند

الکل می تواند بر قدرت تولید مثل افراد تاثیر گذار باشد. مصرف کننده های دائمی الکل عموماً دچار اختلالات و ناتوانی هایی در خصوص فرزندآوری نیز هستند

الکل می تواند بر عملکرد فعالیت های جنسی افراد تاثیر مخرب داشته باشد

الکل باعث کاهش تراکم استخوان می شود و یکی از عامل های اصلی ابتلا به پوکی استخوان است

مصرف الکل تا حد زیادی با افزایش فشار خون ارتباط مستقیم دارد

الکل بر روند رشد افراد تاثیر می گذارد، کسانی که در سن رشد هستند اگر مصرف کننده الکل باشند قطعاً نسبت به همسن و سالان خود از سلامت کمتری برخوردارند و امکان دارد جسه ریزتر و نحیف تری داشته باشند

نوشیدنی های الکلی چگونه می توانند به غدد و روند ترشح هورمون های بدن آسیب وارد کنند؟

الکل به طور مستقیم عملکرد سیتسم هورمونی بدن را در دست می گیرد و بدترین تاثیرات را بر بدن می گذارد. اعتیاد به الکل یکی از دلایل مهم مرگ و میر در جهان است. ممکن است کمی عجیب باشد اما علت بسیاری از بیماری های کلیوی، بیماری های کبدی مانند کبد چرب، فشار خون و پوکی استخوان و .... مصرف بی رویه الکل بوده است که افراد بدون آنکه بدانند و حتی پیش بینی کرده باشند بی رویه نوشیدنی های الکی نوشیده اند. مصرف الکل برمیزان قند خون نیز تاثیر مستقیم می گذارد. همچنین عملکرد تولید مثل را مختل می کند و قدرت باروری هم در مردان و هم در زنان تا میزان زیادی تحت تاثیر مصرف الکل قرار می گیرد. الکل باعث ایجاد مشکلات زیادی در هضم غذا می شود که به خودی خود می تواند عامل بروز بسیاری از بیماری ها گوارشی باشد.

الکل چگونه می تواند قند خون را تحت تاثیر قرار دهد؟

در اینجا بهتر است به شما بگوئیم منبع اصلی انرژی در بدن چیست و گلوکز چه نقشی بر تنظیم انرژی اندوخته در بدن دارد؟

منبع اصلی انرژی برای تمام بافت های بدن گلوکز قند می باشد. بدن گلوکز را از طریق غذا و مواد خوراکی، از سنتز در بدن و از بین رفتن گلیکوژن که در کبد ذخیره می شود دریافت می کند.

سطح قند خون بدن توسط انسولین و گلوکاگون کنترل می شود. انسولین و گلوکاگون هورمون هایی هستند که توسط پانکراس ترشح می شوند. آنها با هم و به طور کاملاٌ هماهنگ کار می کنند تا غلظت مداوم گلوکز در خون حفظ شود. انسولین سطح گلوکز را کاهش می دهد ، در حالی که گلوکاگون آن را بالا می برد. در افرادی که از نظر قند خون در سطح نرمال قرار دارند این هماهنگی به درستی برقرار است.

هورمونهای دیگری نیز وجود دارند که در تنظیم قندخون اهمیت پیدا می کنند. غده های آدرنال و غده هیپوفیز عملکرد گلوکاگون را تأمین می کنند تا مطمئن شوند سطح گلوکز بدن به اندازه کافی پایین نمی آید که این روند باعث می شود به مغز آسیب جدی وارد نشود و از بروز سکته قلبی و اختلالات اینچنینی مانند غش جلوگیری می کند.

مصرف بی رویه الکل چگونه می تواند باعث افزایش گلوکز در خون شود ؟

.الکل می تواند سطح گلوکز بدن را تحت تاثیر قرار دهد. الکل باعث افزایش ترشح انسولین می شود و باعث هیپوگلیسمی می شود

از طرفی دیگر نوشیدن زیاد الکل می تواند باعث افزایش قند خون شود. به این صورت که الکل می تواند پس از وارد شدن به خون سطح گلوکز بدن را افزایش دهد. مصرف بیش از حد الکل قدرت واکنش بدن به انسولین را کاهش می دهد و باعث می شود بدن نتواند سطح معینی از گلوکز را تحمل کند.

همچنین می تواند باعث افزایش سطح گلوکاکون و سایر هورمون هایی شود که میزان گلوکز بدن را افزایش می دهد.

مصرف الکل می تواند تاثیر داروها را بر بیماران دیابتی تحت تاثیر قرار دهد. به این صورت با مصرف الکل هم میزان هیپوگلیسمی و هم قند خون در بدن به صورت صعودی افزایش پیدا می کند. متاسفانه باید بگوئیم که احتمال داشتن طول عمر زیاد در بیماران دیابتی که الکل مصرف می کنند بسیار پایین است.

در اینجا می خواهیم بررسی کنیم که مصرف الکل چگونه می تواند عملکرد تولید مثل را تحت تاثیر قرار دهد؟

چرا می گوییم زنان و مردان معتاد به الکل قدرت باروری کمتری نسبت به سایرین دارند؟

برای داشتن قدرت تولید مثل عالی، وضعیت بدن از بسیاری از جهات باید در سطح مناسبی از سلامت باشد. میزان ترشح هورمون ها نباید از محدوده ی مشخص کم تر یا بیشتر باشد. هورمون های زیادی هستند که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در پروسه تولید مثل نقش دارند. در بین حجم زیادی از هورمون های بدن، دو نوع هورمون از اهمیت بیشتری برخورد هستند. - هورمون آندروژن ها (مانند تستوسترون) و استروژن ها (به عنوان مثال استرادیول) . این هورمون ها برای مردان در بیضه ها و برای زنان در تخمدان ها تولید می شوند.

از عوارض مصرف بیش از حد الکل چه می دانید؟

هورمون های تستوسترون و استروژن بر عملکردهای مختلف تولید مثل تاثیرگذار هستند. این دو هورمون نقش کلیدی روند تولید مثل را دارند که در اینجا چند مورد آنها را بررسی می کنیم:

باعث بلوغ جنسی در افراد می شوند

عامل اصلی تولید اسپرم در مردان هستند

عامل اصلی تولید تخمک در زنان می باشد

تمام جنبه های رفتاری مردان و زنان برخواسته از این هورمون ها است

عامل بروز صفات ثانویه در سن بلوغ هستند

باعث رشد سینه در زنان می شود

موی بدن مردان به علت وجود این هورمون ها است

سیکل قاعدگی را تنظیم می کند

و در نهایت باید بگوئیم تمام مراحل تولید مثل را شامل می شود

نوشیدن معتادگونه الکل در عملکرد تمام این موارد اختلال ایجاد می کند. الکل می تواند باعث تخریب بافت بیضه ها و تخمدان ها شود و منجر شود روند تولید و ترشح هورمونهای جنسی دچار مشکل شود. در این صورت انواع مشکلات جنسی بروز پیدا می کنند و زندگی زناشویی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

از عمده مشکلات دیگری که با مصرف معتادگونه الکل در سیستم هورمونی مردانه بروز پیدا می کند می توانیم به کاهش سطح تستوسترون بدن و بزرگ شدن سینه ها، تولید اسپرم های غیرطبیعی، اختلال در نیازهای جنسی مانند کاهش و یا افزایش بی رویه احساس جنسی، و مختل شدن قدرت باروری اشاره کرد.

مصرف بی رویه الکل در زنان تا قبل از سن یائسگی می تواند عوارض متعددی نظیر قطع قاعدگی، نا منظم شدن قاعدگی، قاعدگی بدون تخمک گذرای، خطر سقط جنین، و یا یائسگی زودرس اشاره کرد.

البته تمامی این مشکلات در آن دسته از زنان دیده می شود که به طور مرتب و معتادگونه الکل مصرف می کنند. اما زنانی که حتی به صورت تفریحی و تنها در جمع های دوستانه الکل مصرف می کنند نیز دیده می شود. برای مثال یائسگی زودرس، پیری و نمایان شدن چروک های صورت قبل از چهل سالگی، و خطر سقط جنین در همه زنانی که حتی به میزان کمی الکل مصرف می کنند نیز اتفاق می افتد.

مصرف نوشیدنی هایی الکلی چگونه می تواند متابولیسم کلسیم و ساختار استخوان ها را تحت تاثیر قرار دهد؟

هورمون ها نقش مهمی در حفظ سطح کلسیم در بدن دارند ، که نه تنها برای حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها اهمیت دارند، بلکه برای برقراری ارتباط بین سلول های بدن با یکدیگر ضروری هستند

چندین هورمون مختلف در بدن ترشح می شوند که در سلامت استخوان ها، ددندان ها و ناخن ها اهمیت ویژه ای دارند.

هورمون پاراتیروئید (PTH) ، هورمونهای مشتق از ویتامین D و کلسیتونین - برای تنظیم جذب کلسیم ، دفع و توزیع بین استخوان ها و مایعات بدن کار می کنند.

مصرف الکل به روش های گوناگونی بر عملکرد هورمون ها تاثیر می گذارد و موجب تخریب استخوان ها و کاهش سطح کلسیم بدن می شود:

با افزایش میزان تخلیه کلسیم، باعث کاهش pth بدن می شود

باعث کاهش سطح ویتامین دی بدن می شود

باعث کاهش سطح کلسیم بدن می شود

عملکرد سلول های سازنده استخوان را مختل می کند

عدم جذب کافی ویتامین دی و کلسیم باعث پوکی استخوان و بدفرم شدن استخوان ها می شود

همه این موارد باعث کمبود کلسیم می شود که می تواند منجر به بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان ، از بین رفتن توده استخوانی و در نتیجه افزایش خطر شکستگی استخوان ها شود.

تمام عوارض مصرف الکل هر یک به تنهایی تهدیدات جدی برای سلامت بدن به حساب می آیند. خطر سقط جنین و افزایش ابتلا به شکستگی استخوان ها مهم ترین این تهدیدات هستند. اما همچنان راه بازگشت باز است.

خبر خوب برای مصرف کنندگان الکل این که در بیشتر افراد معتاد به الکل هر زمانی که اقدام به ترک الکل صورت گیرد، بسیاری از این عوارض بهبود می یابد.

الکل سطح کورتیزول را در بدن افزایش می دهد

محققان دریافتند كه مصرف الكل ، تولید كورتیزول را در بدن نیز افزایش می دهد ، نه تنها در هنگام نوشیدن الکل بلکه بعد از آن هم بدن دچار مسمومیت الکی است.

کورتیزول در کوتاه مدت می تواند فشار خون را تنظیم کند و همچنین باعث افزایش هوشیاری و قدرت تمرکز می شود. اما در دراز مدت عملکردهای بدن مانند رشد استخوان ها، هضم غذا، روند التیام زخم ها و تولید مثل را تحت تاثیر قرار می دهد.

به طول کلی :

الکل به طور مستقیم به عملکرد هورمون ها تاثیر می گذارد. هورمون ها نقش اساسی در فرآیند رشد و نمو و تولید مثل ما دارند. ما مصرف بیش از انداره الکل همه هورمون ها تحت تاثیر قرار می گیرند و بیش از آنچه توقع داشته باشیم سلامتمان به خطر می افتد.

مطالب مشابه

نظرها

ارسال نظر

500
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.